Togi adwokackie: przygotuj się na swoją pierwszą rozprawę

Koniec studiów prawniczych wiąże się z wyborem aplikacji. Najwięcej osób wciąż decyduje się na zostanie adwokatem, choć wśród możliwości jest także zdobycie aplikacji radcowskiej, ogólnej, sądowej, prokuratorskiej, komorniczej, notarialnej czy doradcy podatkowego. Wybierając adwokacją musisz być przygotowany na pojawienie się na rozprawie sądowej.

Znajdź swojego patrona i naucz się zawodu

Aplikacja adwokacja to czas, kiedy możesz nauczyć się w praktyce tego, co do tej pory znałeś przede wszystkim z teorii, dzięki profesorom na uczelni. To, w jaki sposób ma ona przebiegać reguluje treść stosownej ustawy, która mówi również o tym, że okres ten trwa przez trzy lata, a zakończony jest egzaminem aplikacyjnym, po którym zdobywasz uprawnienia do zawodu. Pamiętaj bowiem, że nie togi adwokackie zrobią z ciebie dobrego prawnika, ale właśnie praktyka i ciężka praca. Aby odbyć aplikację musisz znaleźć swojego patrona, czyli adwokata, który poprowadzi cię przez trzyletnie szkolenie. Taka osoba musi wyrazić na to pisemną zgodę, do tego ma minimum pięcioletni staż i nie otrzymał nigdy kary dyscyplinarnej. Co ważne, przejście aplikacji będzie płatne, ale jej wartość nie może przekroczyć sześciokrotności wynagrodzenia minimalnego. Tylko osoby, które posiadają tytuł naukowy profesora lub stopień doktora habilitowanego oczywiście ze studiów prawniczych, mogą nie odbywać aplikacji, są też zwolnieni z obowiązkowego egzaminu adwokackiego.

Pierwsza rozprawa jako adwokata

Odbywając aplikację na pewno będziesz częstym gościem na sali sądowej, choć jeszcze nie będziesz mógł prowadzić własnej sprawy. Mimo wszystko musisz wyglądać profesjonalnie, więc dobrze już na początku zamówić odpowiednie togi adwokackie, których wygląd również reguluje ustawa. Twój zawód będzie polegał przede wszystkim na występowaniu w imieniu swojego klienta na sali sądowej lub w urzędach, ale oprócz tego możesz udzielać porad prawnych, sporządzać prawne opinie czy opracowywać projekty aktów prawnych. Możesz być adwokatem w dużej kancelarii lub po prostu mieć swoją działalność. Pamiętaj, że prawo do wykonywania zawodu adwokata mają tylko te osoby, które zostały wpisane przez okręgową radę adwokacją na listę adwokatów. Obecnie, znajduje się na niej ponad siedem tysięcy nazwisk.

Leave a Reply