Szukasz nowej gitary? Wybierz akustyczną

gitara

Kochasz grać na gitarze? Myślisz o rozpoczęciu nauki gry na jakimś instrumencie? A może marzysz o występach na scenie z własnym zespołem przed publicznością? Odkryj głębię akustycznego brzmienia i zostań mistrzem muzykowania.

Wbrew pozorom opanowanie podstawowych chwytów gitarowych nie jest wcale takie trudne. Warto więc poświęcić trochę czasu, by nauczyć się kilku akordów, dzięki którym bez problemu uda się zagrać ulubione piosenki lub tworzyć własne kompozycje.

Gitary akustyczne są wręcz idealne do nauki gry dla początkujących muzyków. Decydując się jednak na zakup pierwszego instrumentu, warto przejrzeć ofertę tańszych modeli. Po co narażać się na niepotrzebne koszty, jeśli nie jest się jeszcze do końca pewnym, czy gra na gitarze stanie się pasją na długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele gitar akustycznych, pochodzących od różnych producentów.

Jak wybrać instrument dla siebie

Przy wyborze odpowiedniej gitary dla siebie, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy oprócz ceny. Bardzo istotne jest także brzmienie. Wybierz się do sklepu z kimś posiadającym wiedzę muzyczną i wypróbujcie kilka modeli, by porównać ich możliwości. Pamiętaj, że gitara gitarze nierówna, a nawet dwa instrumenty o tym samym symbolu mogą bardzo różnić się barwą dźwięku.

Duży wpływ na brzmienie ma także wykonanie i użyte materiały. Gitary akustyczne najczęściej wytwarzane są z drzewa cedrowego lub świerku. Należy obejrzeć instrument bardzo uważnie, by upewnić się, że nie ma żadnych widocznych wad i nabytych uszkodzeń. Gryf powinien być delikatnie wklęsły, a stroiki niezbyt luźne.

Ważna jest również wielkość pudła rezonansowego i jego kształt. Gitary, które posiadają małe korpusy są wygodniejsze w użytkowaniu. Dźwięk z tego rodzaju instrumentu wydobywa się z środkowego i górnego pasma, dzięki czemu staje się bardzo jasny. Modele typu jumbo lub dreadnought, czyli te zdecydowanie większe odznaczają się wyrazistymi basami, dlatego doskonale nadają się do gry akordami.

Niektóre gitary akustyczne posiadają także wycięcie cutaway, które umożliwia granie na dalszych progach. Osoby, które chciały by w przyszłości wykonywać solówki, powinny zdecydować się na wybór takiego modelu.

Gitary różnią się od siebie pod wieloma względami estetycznymi, takimi, jak kolory czy wzory. Wiadomo, że wygląd to nie wszystko, jednak stanowi również ważny czynnik przy wyborze gitar akustycznych. Ma on bowiem odzwierciedlać styl posiadacza instrumentu i godnie prezentować się na scenie.

Pamietaj o akcesoriach

Dokonując zakupu pierwszej gitary akustycznej, pomyśl od razu o zaopatrzeniu się w komplet nowych, dobrych strun. Te, które oferuje producent nowo nabytego instrumentu, zazwyczaj nie są najlepszej jakości, dlatego należy je wymienić. Warto też sprawić sobie zapasowy komplet, w razie, gdyby któraś ze strun pękła podczas grania.

Osoby, które nigdy wcześniej na niczym nie grały, mogą mieć duży problem z dobrym strojeniem gitary. Nie muszą się jednak o nic martwić. W każdym sklepie muzycznym można odnaleźć tuner gitarowy, dzięki któremu trafienie w odpowiedni strój nie będzie niczym skomplikowanym. Najprostsze modele takich urządzeń nie są dużym wydatkiem, a potrafią naprawdę ułatwić życie.

Kupując gitarę, należy również zaopatrzyć się w odpowiedni dla danego modelu futerał lub pokrowiec. Jedynie w nim przenoszenie instrumentu z miejsca na miejsce będzie w pełni bezpieczne. Najwygodniejszą opcją okaże się wygodny i lekki pokrowiec z materiału. Jest on o wiele tańszy i łatwiejszy w przenoszeniu niż cięższy futerał.

Podjęcie decyzji o zakupie gitary może naprawdę odmienić życie, stać się ciekawym hobby na długie lata i dostarczyć wielu wspaniałych chwil. Wszystko zależy jednak od wytrwałości osób, które zechcą podjąć naukę gry.

Leave a Reply