Samochody firmowe – jak zminimalizować koszty?

Prowadząc własny biznes trzeba liczyć się z ciągłymi kosztami. Nie ma w tym nic dziwnego, że wybierając samochody firmowe dąży się do tego, aby było one tanie nie tylko w zakupie, ale przede wszystkim w eksploatacji. Ważne jest, aby wybrać taką markę, która jest jednocześnie ekonomiczna oraz niezawodna. Taką marką jest Toyota – http://auta-firmowe.pl/. Dlaczego warto wybrać akurat Toyotę? W jaki sposób zminimalizować koszty samochodu firmowego? Więcej informacji na ten temat w artykule.

Biznes zaczyna się od Toyoty

W ostatnim czasie Toyota mocno rozwinęła swoją ofertę dla biznesu. Dostępnych jest tak wiele modeli, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego warto wybrać pojazd tej marki? Przede wszystkim dlatego, że Toyota to samochody firmowe przystosowane do intensywnego użytkowania. Cechują się one niską awaryjnością, co jest bardzo ważne w przypadku samochodów firmowych. Warto również dodać, że dostępne są interesujące pakiety wyposażeniowe. Przekładają się one nie tylko wyższym komfortem użytkowania pojazdu, ale również wolniejszą utratą wartości. Oznacza to, że w przypadku sprzedaży pojazdu będzie on wart o wiele więcej, niż model z wyposażeniem podstawowym. Jak widać, nie zawsze trzeba kierować się najniższą ceną zakupu.

Po pierwsze jakość

Oczywistym jest, że samochód firmowy nie może sprawiać problemów. Ciągle usterki, czy też awarie mogą przełożyć się na spore straty. Właśnie dlatego lepiej wybrać samochody przystosowane do potrzeb biznesowych. Toyota znana jest z niskiego zużycia paliwa, dzięki czemu koszt użytkowania się obniża. Ponadto są to pojazdy niezwykle dynamiczne, które sprawdzą się w każdym warunkach. Należy wspomnieć, że dostępne są nowoczesne modele z napędem hybrydowym (m.in. Toyota Prius). Pozwalają one na maksymalne zminimalizowanie kosztów jazdy w warunkach miejskich. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę w przypadku codziennego poruszania się po mieście. Hybryda gwarantuje najniższe spalanie w warunkach typowych dla dużych miast – korkach, postojach, czy też niskich prędkościach.

Bogate wyposażenie

Jak wyżej wspomniano, wyposażenie może znacznie ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z samochodu. Ponadto utrzymuje wartość pojazdu na wysokim poziomie. Czym warto się zainteresować? Dobrze jest pomyśleć o rozbudowanych autoalarmach, które zwiększają poziom bezpieczeństwa, a także pozwalają na samodzielne programowanie. Zabezpieczenia będą dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo można zaopatrzyć się w blokady mechaniczne.

Przedsiębiorstwa, które często przewożą różnego typu przesyłki lub bagaże, powinny postawić na relingi oraz bagażniki. Pozwalają one na szybkie i niekłopotliwe zapakowanie przewożonych ładunków. Wbrew pozorom nie sprawdzają się jedynie w trasie. Przydają się również w warunkach miejskich.

Eksploatując pojazd w zimie warto rozważyć inwestycję w koła aluminiowe oraz stalowe. Dzięki nim można zaoszczędzić sporą ilość gotówki, którą co sezon przeznacza się na wymianę kół. Jest to szczególnie ekonomiczne w przypadku dużych flot biznesowych.

Lampy przeciwmgielne to trafna decyzja w przypadku, gdy samochody użytkowane są głównie w trasach. Zwiększają one widoczność nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Jazda staje się łatwiejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza.

Leasing finansowy czy operacyjny?

W przypadku leasingu finansowego pojazd będący przedmiotem umowy zaliczany jest do majątku leasingobiorcy. Oznacza to, że ma on za zadanie dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT opłacany jest z góry. Zaletą jest brak minimalnego okresu trwania umowy. Minimalna wartość końcowa również nie jest określona. Obie strony decydują o tym, jak długi będzie okres trwania umowy. Po zapłacie ostatniej raty samochód staje się własnością przedsiębiorstwa korzystającego.

Leasing operacyjny wymaga umowy trwającej od 24 do 60 miesięcy. Leasing jest częścią majątku leasingodawcy i to on musi dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT doliczany jest do rat leasingowych. Zwykle po pewnym okresie umowy leasingobiorca może wykupić pojazd. Większość przedsiębiorstw decyduje się na leasing operacyjny, ponieważ koszty początkowe są niższe. Wynika to z tego, że w przypadku leasingu finansowego cały VAT doliczany jest do pierwszej raty.

Leave a Reply