Pracę można znaleźć w każdym wieku. Postaw na profesjonalne CV

Po 50. roku życia znacznie trudniej o znalezienie pracy. Nie oznacza to jednak zerowych szans. Dojrzałe osoby mogą się okazać bardzo cenne dla pracodawcy. Zazwyczaj dysponują sporym doświadczeniem, które można wykorzystać w rozwoju firmy.

Jak odnaleźć się na rynku pracy?

Rynek pracy jest dość hermetyczny i trzeba się w nim odnaleźć. Starsze osoby, które często na skutek restrukturyzacji nagle straciły zajmowane dotąd stanowisko mogą się czuć przytłoczone. Nie wiedzą nawet dokładnie, jak powinno wyglądać profesjonalne CV, bo kiedy szukali pracy obowiązywały inne zasady. Przeszkodą może być również brak odpowiednich kompetencji. Choć problemy z obsługą komputera, czy niedostateczna znajomość języka są coraz rzadziej spotykane, to jednak mogą być barierą. Na szczęście można w takim przypadku skorzystać z bezpłatnych kursów organizowanych przez urzędy pracy. To doskonały sposób na nabycie nowych umiejętności. Żeby jednak dobrze się zaprezentować i wysłać przemyślaną aplikację, a najlepiej zlecić tego typu usługę specjalistycznym firmom. Wtedy zyskamy pewność, że CV wygląda jak należy, a nasza kandydatura będzie dla pracodawcy zachęcająca. Dokument będzie przede wszystkim czytelny i napisany językiem korzyści. Tak, by pracodawca wiedział, że warto się z nami skontaktować, a nasza kandydatura może się przyczynić do rozwoju firmy. Trzeba pamiętać, że profesjonalne CV to w pewnym sensie inwestycja w siebie. Musimy wiedzieć, że często jeśli samodzielnie opracujemy dokument, możemy popełnić tam jakiś błąd, który w ostatecznym rozrachunku nas zdyskwalifikuje.

Osoby po pięćdziesiątce są coraz chętniej rekrutowane

Wbrew pozorom wielu pracodawców coraz chętniej inwestuje w starszych i doświadczonych pracowników. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim taka osoba jest dużo bardziej lojalna w porównaniu z młodymi ludźmi, którzy niejednokrotnie zmieniają pracę jak rękawiczki. Poza tym często działają dużo staranniej i są skrupulatne. W ten sposób rzadziej popełniają błędy. Można na nich polegać. Ponadto z reguły mają już założone rodziny. Nie ma więc problemu, że w kluczowym dla firmy momencie będą musieli się zwolnić z pracy, bo dzieci będą chorować lub pójdą na dłuższy urlop macierzyński i pojawi się problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby na zastępstwo. To zawsze rodzi wiele problemów. W przypadku dojrzałych osób ta kwestia odpada. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie zyskane we wcześniejszej pracy, które nierzadko pomaga systematyzować pracę. Bywa, że pracownik często ma już sieć kontaktów zawodowych z podobnej branży, które mogą się okazać przydatne. W ten sposób przychody firmy mogą się znacząco zwiększyć. Jak widać taki pracownik jest bardzo cenny, a pracodawca może mieć z niego znacznie większy pożytek. To sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie dojrzałych osób. W niektórych koncernach przygotowywane są nawet specjalne programy dedykowane starszym pracownikom.

Leave a Reply