OC samochodu Kraków może uratować nas do pewnego momentu

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nie oznacza jednak, że działa rzadko i niewiele osób z niego korzysta. Wręcz przeciwnie, dzięki niemu, możemy nie martwić się, że w razie spowodowania wypadku, będziemy musieli zapłacić odszkodowanie za zniszczone mienie czy uszczerbek na zdrowiu i samochodzie poszkodowanych.

Zwykła stłuczka, nie ma się co martwić

Najwięcej zdarzeń na drodze to drobne stłuczki, w których wina jest oczywista po stronie jednego z kierowców. Najczęściej kończy się to spisaniem oświadczenia o winie, danych pojazdów, biorących udział, informacji o ubezpieczeniu sprawcy i danych osobowych użytkowników. Poszkodowany zgłasza się wtedy do swojej firmy ubezpieczeniowej, naprawia samochód bez swojego udziału w kosztach i sprawa jest dla niego zamknięta. Winny otrzymuje informację o podwyższeniu składek i przy następnej płatności musi zapłacić więcej, ale również nic go to nie kosztuje. Gorzej, jeśli w grę wchodzą poszkodowani w wypadku. Jeżeli więc był uszczerbek na zdrowiu kogokolwiek, musimy liczyć się z tym, że nasze OC samochodu Kraków również będzie musiało pokryć koszty leczenia i ewentualnego odszkodowania. Wtedy nasze zniżki pomniejszą się jeszcze bardziej, jeśli nawet nie będziemy mieli zwyżki. Im większe odszkodowanie będzie musiała zapłacić firma ubezpieczeniowa, tym większa składkę przyjdzie zapłacić kierowcy przy następnej opłacie za OC.

Większa katastrofa i ekologia to najgorszy scenariusz

Każdy z ubezpieczycieli może wypłacić maksymalne odszkodowanie w ramach w wysokości pięciu milionów euro, czyli ponad dwudziestu milionów złotych, w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci poszkodowanych w wypadku. Do miliona euro, czyli ponad czterech milionów złotych wynosi natomiast odszkodowanie za uszkodzenie mienia. Jeżeli szkody wyrządzone przez nas będą większe, bo na przykład w wypadku brało udział kilka samochodów albo autobus pełen pasażerów, wtedy będziemy musieli dopłacić z własnych finansów. Najczęściej kwoty takie są bardzo wysokie i pogrążają w długach na wiele lat. Sami będziemy musieli również wyłożyć pieniądze na usunięcie skutków katastrofy ekologicznej, jeśli zderzenie, które spowodowaliśmy doprowadziło do tego. Głównie zdarza się to w przypadku, gdy uszkodzimy cysternę i paliwo dostanie się do środowiska. Nie musimy tego neutralizować sami, jednak odpowiednie służby wystawią nam po prostu rachunek.

Leave a Reply