Kilka słów o serwerach dedykowanych

serwery dedykowane

Jeszcze kilka lat temu, gdy chmura obliczeniowa nie była tak popularna jak dziś, najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców rozwiązaniem były serwery potocznie zwane dedykami. Dziś liczba usługodawców oferujących takie usługi się zmniejsza, niemniej jednak wciąż jeszcze można z niej korzystać. Warto więc dowiedzieć się dla kogo są takie serwery oraz czym się charakteryzują.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że serwery dedykowane to po prostu oddzielne komputery, pełniące rolę serwera dla wyłącznie jednego, określonego klienta. Może on na nim dowolnie instalować oprogramowanie, a także konfigurować domyślnie zainstalowany i skonfigurowany system operacyjny. Oznacza to, że dany użytkownik ma do wyłącznej dyspozycji całą maszynę fizyczną wraz z jej wszystkimi parametrami. Dzięki temu można uniknąć ryzyka związanego ze współdzieleniem serwera z innymi użytkownikami. Zapewnia to także, że aplikacje innych klientów nie będą wpływały na pracę strony.

Dzięki możliwości wynajęcia całego serwera dla siebie, dedyki sprawdzają się przede wszystkim w przypadku z stron internetowych powodujących duże obciążenie serwera. Czyli takich jak rozbudowane sklepy internetowe, fora tematyczne z dużym ruchem, a także radia czy telewizje internetowe. Plusem jest także konkretna definiowalność parametrów, które mamy do dyspozycji. Dzięki temu możemy dobrać serwer współmierny do zapotrzebowania. Oznacza to także, że możemy tymi parametrami administrować w zasadzie w dowolny sposób.

Jednakże serwer dedykowany ma także dość sporo złych stron. Najgorsze dla przedsiębiorców jest chyba to, że w razie jakiejkolwiek awarii sprzętowej cały biznes staje. To oznacza duże straty w firmie, no i przerwę w ciągłości pracy. Jest to bardzo poważna wada tego typu usług. Ponadto serwery dedykowane mogą mieć, chociaż nie muszą, opcję zdalnego restartu po ich zawieszeniu. A już bardzo rzadko dostępna jest usługa automatycznej instalacji wybranych aplikacji. Tak więc pomimo tego, że taki serwer jest dostępny wyłącznie dla jednego usługobiorcy, ma on jedną bardzo poważną wadę, która zadecydowała o spadku jego popularności.

Ponadto warto pamiętać, że nie tylko awaria może sprawić, że serwer przestanie działać na jakiś czas, a co za tym idzie umieszczone na nim zasoby także. Nawet tak trywialna sytuacja, jak dołożenie kości RAM, może spowodować przestój. Jest to podstawowa niedogodność, która naraża przedsiębiorców na duże straty. Dodatkowo klient samu musi nie tylko wykonywać kopie zapasowe swoich zasobów, lecz także codziennie nimi zarządzać.

Do czasu pojawienia się chmury obliczeniowej serwer dedykowany był najlepszym rozwiązaniem i do dziś przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z niego. Przede wszystkim ze względu na to, że nie dzielą go z innymi użytkownikami, co zapewnia większe bezpieczeństwo. Jednak coraz częściej jest on zastępowany usługami cloud computingu po pierwsze ze względu na to, że w tym drugim przypadku w razie awarii nie ma przestojów w firmie. Po drugie dlatego, że serwer dedykowany jest o wiele mniej elastyczny.

Leave a Reply