Czy kurtki motocyklowe to dobry pomysł na prezent dla nastolatka?

Jazda na motocyklu jest możliwa już od 16. roku życia. Wielu nastolatków wręcz wyczekuje na moment, kiedy będą mogły wsiąść na swój jednoślad. Rodzice patrzą na to z przerażeniem, ale starają się wspierać pociechę i nie gasić jej zapału. Wielu kupuje dzieciom akcesoria motoryzacyjne.

Rozmawiaj z dzieckiem

Nastolatki są bardzo brawurowe i skłonne do ryzyka. Im człowiek starszy, tym jest bardziej ostrożny. Nic więc dziwnego, że opiekunowie patrzą na nowe hobby dziecka z dużym strachem. Chwila nieuwagi wystarczy, by doszło do nieszczęścia. Konsekwencje takich lekkomyślnych postaw będą się ciągnęły przez resztę życia. Niestety, próba ograniczenia dziecku pasji wywoła zupełnie odwrotny efekt. Im bardziej będziemy zabraniać wyjścia na motocykl, tym bardziej nasza pociecha będzie pragnęła pojechać w daleką trasę. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest spokojna rozmowa i wytłumaczenie, czym może grozić brawurowe prowadzenie. To oczywiście nie będzie do końca przekonujące, ale może uda się powstrzymać zapędy pociechy za kierownicą. Dziecko musi widzieć, że jego nowe hobby nie jest wyśmiewane i cały czas może liczyć na wsparcie rodziców. Najważniejszy jest jednak dobry kontakt z pociechą. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Co więcej dziecko będzie bardziej rozważne, bo nie będzie chciało nam zrobić na złość.

Zaopatrz dziecko w dobrej jakości odzież na motocykl

Żeby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, warto kupić dobre kurtki motocyklowe, mocne kaski, solidne buty. To znacznie zmniejszy ryzyko poważniejszych obrażeń. Oczywiście nie da się całkowicie wykluczyć zagrożenia, ale warto zrobić wszystko, by zapewnić optymalne warunki do jazdy. W razie wypadku lub nawet drobnej kolizji ciało jest bezpośrednio narażone na uszkodzenia, a te mogą być bardzo dotkliwe. W najgorszym razie syn lub córka mogą być do końca życia sparaliżowani i jeździć na wózku inwalidzkim. Dobrej jakości ubranie motocyklowe ogranicza ryzyko takich powikłań. Należy jednak pamiętać o tym, by kurtki motocyklowe były naprawdę wysokiej klasy – najlepiej z mocnej skóry odpornej na zniszczenia i przetarcia. W ten sposób uda się zapewnić maksymalna ochronę. Jako rodzice nie mamy na wszystko wpływu, ale pewne rzeczy możemy zrobić. Później pozostaje już zaufać dziecku, że zachowa się rozważnie i nie będzie robiło głupot. Najważniejsze to dobry kontakt. Pociecha musi wiedzieć, że w razie problemów zawsze może liczyć na wsparcie. Takie podejście nie jest doskonałe, ale należy dać szanse na rozwój hobby.

Leave a Reply