Chcesz kupić używany samochód? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę

Samochody wciąż jeszcze kupujemy często “oczami”, dlatego tak wiele handlarzy przygotowuje je tak, abyśmy widzieli zadbane auto, a nie zauważyli wad i nieprawidłowości. Przed zakupem włączmy zatem zdrowy rozsądek i dokładnie sprawdźmy najważniejsze rzeczy, żeby nie mieć niespodzianek.

Sprawdźmy dokładnie papiery i najważniejsze części

Przede wszystkim po numerze VIN możemy sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony. Do tego, jeśli zostało sprowadzone i od dłuższego czasu jest wyrejestrowane za granicą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że było przeznaczone do kasacji. Samochód z instalacją LPG musi zawierać informację o niej w dowodzie rejestracyjnym, w razie jego braku, nie będziemy mogli uzupełnić tej informacji, a tym samym będziemy mieli problem z jego rejestracją. Jeśli prawnie wszystko jest w porządku, to pierwszą rzeczą, która powinna nas zainteresować jest korozja. Rdza na nadkolach, przy zawiasach i uszczelkach jest jeszcze do przyjęcia, ale jeśli zobaczymy ją na progach lub kielichach to powinniśmy od razu skreślić ten samochód. Jeżeli samochód był zalany wodą przez powódź możemy być pewni, że pojawią się problemy. Zatem, gdy czujemy dziwny zapach albo widać, że w aucie jest dużo choinek zapasowych, jest duże prawdopodobieństwo, że auto było zalane. Wbrew pozorom nie pranie tapicerki będzie wtedy najtrudniejsze, ale rdza, która może zaatakować silnik od środka oraz inne części pod maską.

Geometria kół, grubość lakieru i różne szyby

Po czym można poznać, że samochód brał udział w poważnym wypadku? Przede wszystkim sprawdźmy geometrię kół. Samochód nie powinien przejść przeglądu technicznego, jeśli zostawia więcej niż dwa ślady za sobą, jednak wciąż na drogach widać pojazdy, które jadą “trochę bokiem”. Oprócz tego, warto sprawdzić lakier przez miernik lakieru. Po grubości lakieru będziemy mogli stwierdzić czy auto było na nowo malowane lakierem albo, co gorsze, szpachlowane. W ten sposób nie tylko sprawdzimy prawdomówność sprzedającego, ale też przekonamy się, czy warto inwestować w to auto. Ostatnim ważnym elementem są szyby, na których widnieje data produkcji. Jeśli są one różne, oznacza to, że szyba była wymieniana. Przednią szybę można jeszcze wytłumaczyć pęknięciem z kamienia lub żwiru, z boku takie zdarzenia nie mają jednak miejsca. Jeżeli nie czujemy się na siłach, żeby sprawdzać to wszystko i chcemy po prostu kupić pewne auto używane, pamiętajmy, że przy salonach samochodów często są komisy, w których przyjmowane są pewne auta, a do tego dokładnie sprawdzane. Takie samochody znajdziesz tu http://www.pewnyautomobil.pl/toyota-pewne-auto

Leave a Reply